Realizari alpine

Cele mai importante realizari incepand din 1989

Trasee clasice (de perete) de dificultate mare din Romania

  • Traseul Fisura Albastra Directa (Bucegi) – de doua ori; 17 LC, 6B, August 1994 – Prima ascensiune cap de coarda, coechipier Vecan Marius; Mai 2000 – A doua ascensiune antrenament pentru Sperantei, cap schimbat, coechipier Raul Alexandru;
  • Traseul Sperantei (Bucegi); 20 LC, 6B – Mai 2000 – cap schimbat, coechipier Raul Alexandru;
  • Traseul Fisura Artei (Bicaz) – de doua ori; 9LC, 6B – Mai 1999, cap de coada, coechipieri Bogdan Simandan si Raul Alexandru; Aprilie 2001, cap de coarda, coechipier Ovidiu Popovici;
  • Traseul Santinela de la Gatul Iadului (Bicaz); 9LC, 6A – Mai 1999 – cap de coarda, coechipieri Bogdan Simandan si Raul Alexandru;
  • Traseul Lacrima de Piatra (Bicaz); 7LC, 5B – Mai 1999 – cap de coarda, coechipieri Bogdan Simandan si Raul Alexandru;
  • Traseul Armata (Bicaz); 10 LC, 6B – Mai 1999 – cap de coarda, coechipieri Bogdan Simandan si Raul Alexandru;
  • Traseul Vanatorilor de Munte (Bicaz); 6LC, 4B – Aprilie 2001, cap de coarda, coechipier Ovidiu Popovici;
  • Traseul Fisura Negra (Bicaz); 5LC, 5B – Aprilie 2001, cap de coarda, coechipier Ovidiu Popovici;
  • Traseul Madona Neagra (Cheile Turzii); 9LC, 6A – August 1996, secund, coechipier Codrin Burlacu;
  • Traseul Central (Herculane), 6LC, 6A – Octombrie 1994, cap de coarda, coechipier Raul Igrisan;
  • Traseul Surplombele din Valcel (Herculane); 8LC, 6A – Septembrie 1996, cap schimbat, coechipier Codrin Burlacu;
  • Traseul Anonimus (Vadul Crisului); 6LC, 6A – Noiembrie 1994, cap de coarda, coechipier Raul Igrisan;
  • Traseul Fisura Diavolului (Herculane); 6LC, 5B, – varianta pe mobile + Rottpunkt, grad 8 – Aprilie 1995, cap de coarda, coechipier Simandan Bogdan; Mai 2009, cap de coarda;
  • Traseul Arcului (Craciunesti); 6LC, 6A – August 1994, cap schimbat, coechipier Codrin Burlacu;
  • Traseul Quo Vadis (Cheile Turzii) – de doua ori 6LC, 6A, 7 – Mai 2001, cap de coarda, coechipier Adrian Glavan; Aprilie 2009, cap schimbat (cap, secund, integral Rottpunkt), coechipier Aurel Salasan;
  • Traseul Veteranii (Herculane); 8LC, 6A – Iunie 2001, cap schimbat, coechipier Cornel Galescu;
  • Traseul Fisura Bobot (Valea Cernei) – de doua ori, 7LC, 5B, 7 – Iunie 2004, cap schimbat, repitonare, reamenajare, coechipier Andras Szabo; Mai 2009, cap de coarda (mobile + Rottpunkt integral), coechipier Aurel Salasan;
  • Traseul Peretele Coltului Crapat – Csipkes (Cheile Turzii) – de doua ori; 4 LC, 5 A, 7+; Mai 1999, cap de coarda, coechipieri Raul Simandan si Raul Alexandru; Aprilie 2009, cap de coarda (Rottpunkt integral), coechipier Aurel Salasan;
  • Traseul Jenci Bacsi (Cheile Turzii); 9LC, 6A, 7+; Aprilie 2009, cap schimbat (Rottpunkt integral), coechipier Aurel Salasan;
  • Traseul Vigh Tibor (Cheile Turzii); 8LC, 5B; Mai 1999, cap de coarda, coechipieri Raul Alexandru si Bogdan Simandan.

Trasee escaladate solitar in conditii de iarna, trasee de perete si creste expuse

  • Traseul Creasta Frumoasa (Retezat); 2LC de perete +8 LC de creasta 2B gr in catarare libera 5+; 05 martie 1998;
  • Traseul Furcilor (Retezat-peretele Bucurei); 9LC 3A gr in catarare libera 6+; 06 martie 1998;
  • Valea Seaca a Caraimanului prin Hornurile Vaii Seci (Caraiman-Bucegi); 7LC, de unde incep hornurile. Gr de dificultate 4+; Decembrie 2000;
  • Hornul Coamei (Bucegi-peretele Galbinele); 2B grad de dificultate in escalada libera 4; Decembrie 2000;
  • Creasta Fagarasului (Suru-Balea) – iarna, inclusiv Vf Ciortea, Custura saratii; 25 – 28Februarie 1994;
  • Traseul Creasta Vulturilor (Retezat) 7 Martie 2005 3A 9LC Gr de dificultate in escalada libera 6, traseu parcurs in conditii de perete tencuit cu zapada -17 gr C;
  • Peretele Nordic Caltun (Fagaras), Aprilie 2005, traseu in premiera numit Vaja con Dios, Gr de dificultete 2A, 9LC grad maxim de escalada libera 5;
  • Turnul Portii (Retezat), Februarie 2003, 5LC 2A Gr de dificultate in escalada libera 4,cu rapel spre Judele + Varful Judele;
  • Varful Boiu, creasta Nordica (Fagaras), Aprilie 2003, Gr 2A escalada mixta, Traseul urmareste creasta nordica, cea dinspre varful Ciortea.

Premiera pe asigurari mobile

  • Traseul Frontal Peretele Bucurei Retezat, 30 oct 2005, Gr4A 7LC Gr de escalada libera 5+.

Peste hotare solitar

  • Marmolada – peretele nordic, Italia; 15 iulie 2002;
  • Varful Matterhorn, Elvetia – pana la 4000m, 9 August 2000;
  • Cho Oyu pana la 7800m pe partea Nordica, (Tibet, Himalaya), 30 septembrie 2006;
  • Aconcagua 6962m, Ghetarul Polonez directa, 19 ianuarie 2007 grad PD (Argentina, Anzii Cordilieri).

Expeditii, varfuri atinse, trasee parcurse peste hotare

  • Ghetarul Eiger, 3690m – Elvetia, 2 august 2000;
  • Varful Matterhorn, 4478m, creasta Hornli – Elvetia, 10 august 2000, Cap de coarda, coechipier Radu Savin;
  • Varful Grossglockner, 3798m culoarul central – Austria, 8 iulie 2003, Cap de coarda, coechipier Adrian Lancrangean (Negru);
  • Varful Collac, 2715m – Italia, Varf urcat pentru antrenament, pe via ferrata de dificultate medie, Financieri, coechipieri Olteanu Luisa, Adrian Lancrangean, Sorin Muresan;
  • Varful Pitz Boe, 3152m – Italia, Ascensiune solitara cu scop de antrenament pe via ferata, Cezare Piacetta, de dificultate mare, recomandat cu coarda pentru echipa;
  • Varful Marmolada, 3342m – Italia (prin peretele Nordic), Observatii, legate de ascensiune, sunt la capitolul Ascensiuni solitare;
  • Varful Mont Blanc, 4807m – Franta, August 2002, Tr Aiguille du Midi – Mont Modit – Mont Blanc du Tacul – Mont Blanc;
  • Traseul Joaeux et Lotus in La Flame de Piere 5+, Franta, August 2003 Cap de coarda, coechipier Romeo Voiciuc;
  • Peretele N-E Grandes Jorasses 4207 m, ED traseul Gervasutti, Franta;
  • Creasta Mitteleg 5+ Eiger 3970 m;
  • Peretele Nordic Eiger traseul Heckmaier ED+ 3970 m;
  • Monch 4099m traseul Nolan;
  • Jungfrau 4157 m traseul clasic;
  • Cho Oyu 8150 m ruta clasica parte Nordica Tibet, Himalaya;
  • Traseul MAI-KA TD superior Franta Grandes Jorasses;
  • Traseu in Petit Dru traversarea TD superior, Franta, peretele sudic;
  • Aconcagua traseul normal 6962m Anzii Cordilieri;
  • Aconcagua Ghetarul Polonez PD 6962m (varianta directa) Anzii Cordilieri;
  • Island Peak 6189 m, Himalaya 2008;
  • Ama Dablam pana peste Dablam 6600m din 6812m, Himalaya 2008;
  • Varful Grossglockner, 3798m, Austria 2009:
    • Traseul Mayerlrampe – NorthWest Grat;
    • Traseul Bergfuhrer – Gr. M5 (Mixt 5);
    • Traseul Pallavicini;
  • Grandes Jorasses – Pilierul Walker ED + traseul Ricardo Cassin, Franta;
  • Expeditie K2 – 2010 – pe traseul Abruzzi – ascensiune pana la 7600 m;
  • Ascensiune in verticala – Maratonul Marilor Pereti 2011 – 16450 m. in 5 tari alpine – 16 trasee istorice:
    • Copov Strebber Slovenia Triglav perete nordic;
    • Brechtesgardener route Austria Watzmann perete estic;
    • Cassin Italia Tre Cime (Cima Piccolissima) perete sudic;
    • Zsigmondy Emil Italia Tre Cime (Cima Piccola) perete Vestic;
    • Commici Italia Tre Cime (Cima Grande) perete nordic;
    • Cassin Italia Tre Cime(Cima Ovest) perete nordic;
    • Winatzer – Olimpo – Stenico Italia Marmolada perete sudic;
    • Tirolezilor – Messner Direct Italia Marmolada perete sudic;
    • Cassin Elvetia Piz Badille perete nordic;
    • Schmidt Elvetia Matterhorn perete nordic;
    • Pierre Alain Franta Petti Dru perete nordic;
    • Rebuffat Franta Aiguille du Midi perete sudic;
    • O Solle Mio Franta Grand Capuccin perete estic;
    • Classic Franta Dent Du Geant perete nord vestic;
    • Linceaul Franta Grandes Jourasses perete nordic;
    • Integrala Peuterey Italia Masiv Du Mont Blanc pereti sudici si estici, creasta;
  • Expeditia Nanga Parbat 2012 incercare solitara pina la 6600 m;
  • Expeditie Himalaya 2013 – Varful Nanga Parbat 8125 m – urcat pe Versant Rupal – Ruta Schell.

Castigator a numeroase competitii de alpinism, organizate la nivel inter-judetean

  • 1991 Vadul Crisului, locul 3, 2001 Retezat iarna, locul 2;
  • 1994 Vadul Crisului, locul 2, 2001 Cupa Banatului, locul 2;
  • 1997 Cupa Bolovanul Schi, locul 3, 2002 Retezat iarna, locul 1;
  • 1997 Domogled, locul 2, 2002 Cupa Banatului, locul 1;
  • 1998 Cupa Banatului, locul 3, 2003 Alpiniada Domogled, locul 1;
  • 1999 Retezat iarna, locul 1, 2004 Cupa Domogled, locul 3;
  • 2001 Domogled, locul 1, 2004 Cupa Banatului, locul 2.